• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.

24.07.2023, 09:16
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Kolejne zawiadomienie do prokuratury ws. zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

WIOŚ w Gdańsku złoży kolejne zawiadomienie do prokuratury w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Wytypowano też kolejny podmiot jako potencjalne źródło zanieczyszczenia.

14.04.2023, 13:28
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Niemieckie media: zmiany w Odrze zarejestrowano już na początku sierpnia, ale nie podjęto działań

Już na początku sierpnia brandenburski urząd ochrony środowiska zarejestrował zmiany w wodach Odry, jednak władze pozostały bezczynne, choć w Polsce znaleziono mnóstwo martwych ryb. Najwyraźniej system wczesnego ostrzegania po stronie niemieckiej nie działał - pisze portal tygodnika "Spiegel".

18.08.2022, 11:14
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Rzeczniczka wojewody łódzkiego: analizy nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie Neru

Analizy próbek zarówno wody, jak i ryb nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie rzeki Ner - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sobotę z Neru, na granicy powiatów łęczyckiego i poddębickiego, wyłowiono ponad 200 kg śniętych ryb.

17.08.2022, 10:45
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.

16.08.2022, 06:15
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Wody Polskie: jedna trzecia wylotów do rzek nie ma wymaganych zezwoleń

Jedna trzecia rur odprowadzających do rzek ścieki lub wody opadowe i roztopowe nie ma wymaganych zezwoleń - poinformowały w środę Wody Polskie. Na podstawie zebranych informacji rozpoczęto kontrole podmiotów, które posiadają urządzenia wodne i w przeszłości miały pozwolenia wodnoprawne.

15.10.2021, 22:23
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Powódź w Niemczech. Czy ropa i olej napędowy mogły zanieczyścić zbiorniki wodne?

Państwowa Agencja Ochrony Środowiska (LANUV) w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia podejrzewa, że powodzie spowodowały przedostanie się do zbiorników wodnych m.in. ropy naftowej i oleju napędowego. Pierwsze plamy oleju zostały znalezione na Renie w pobliżu Bad Honnef.

19.07.2021, 15:12
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.

10.08.2020, 15:55
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Wody Polskie chcą współpracy z samorządowcami. Tylko tak możemy skutecznie walczyć z zaśmiecaniem rzek!

W ubiegłym tygodniu Zarząd Zlewni w Koszalinie zorganizował spotkanie pt. Odpady komunalne w ciekach administrowanych przez PGW WP Zarząd Zlewni w Koszalinie. Problem z roku na rok jest coraz poważniejszy – śmieci jest coraz więcej, odczuwamy więc potrzebę informowania samorządów o ich obowiązkach wobec utrzymania porządku na terenie gmin, ale i w wodzie. Koszalińska konferencja jasno wyjaśniła jakie są kompetencje Wód Polskich, a jakie zadania własne gmin.

20.07.2020, 12:11
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Min. Woś: instytucje publiczne zadziałały od pierwszego dnia ws. zanieczyszczenia Baryczy

Instytucje publiczne zadziałały od 1 lipca, czyli od pierwszego dnia, gdy pojawiła się informacja o zanieczyszczeniu rzeki Baryczy - poinformował w środę w Senacie minister środowiska Michał Woś. Zaznaczył, że było to na osiem dni przed interwencją poselską w tej sprawie.

15.07.2020, 15:45
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.